Knitting for Olive

Bjørk Tröja - Min storlek (PDF) - Instruktion

Bjørk Tröja - Min storlek (PDF) - Instruktion

Ordinarie pris 6,50 € inkl. moms exkl.
Ordinarie pris Försäljningspris 6,50 € inkl. moms exkl.
1 från

Knitting for Olive

Bjørk Tröja - Min storlek (PDF) - Instruktion

Bjørk Tröja - Min storlek (PDF) - Instruktion

Ordinarie pris 6,50 € inkl. moms exkl.
Ordinarie pris Försäljningspris 6,50 € inkl. moms exkl.

Leverans: 27.08 - 29.08

Kostenloser Versand ab 79 €

Innerhalb Deutschlands

30 Tage kostenlose Retoure

Eine kostenlose Rücksendung pro Bestellung innerhalb Deutschlands.

Sorgenfrei-Projektgarantie

Exklusiv

Fehlt deinem Projekt noch Garn, eine Nadel oder Zubehör? Bestelle projektbezogene Ergänzungen innerhalb von 30 Tagen versandkostenfrei nach.

Garantiebedingungen ansehen →

Beskrivning

Bjørk Sweatern stickas runt uppifrån och ner. 

Särskilt vackert är flätmönstret i oket, som stickas utan hjälpsticka. 

Bjørk Sweatern bärs med lite rörelseutrymme (positive ease). 

Storleksguide: XS (S) M (L) XL
Passar en bystvidd på: 76-83 (84-91) 92-99 (100-107) 108-116 cm

PDF-stickinstruktion 

Allt om stickinstruktionen

Storlekar
XS (S) M (L) XL

Mått på färdigt stickat plagg
Bystvidd: 94 (100) 104 (110) 116 cm
Total längd: 52 (54) 56 (58) 60 cm
Ärmlängd (insida): 41 (43) 45 (47) 49 cm

nödvändiga stickor
Rundsticka och strumpstickor 3,5 mm och 4 mm

Stickprov
22 M x 30 varv slätstickning på sticka 4 mm = 10 x 10 cm

Typ av instruktion
PDF-instruktion, tyska - instruktionen blir tillgänglig för nedladdning direkt efter köpet.

Garnförbrukning:
Merino: 200 (250) 250 (250) 300 g
Soft Silk Mohair: 100 (125) 125 (150) 155 g

Garnmängd
4 (5) 5 (5) 6 nystan Merino från Knitting for Olive tillsammans med
4 (5) 5 (6) 7 nystan Soft Silk Mohair från Knitting for Olive
1 tråd Kitting for Olive Merino, 1 tråd Knitting for Olive Soft Silk Mohair
Modellfärg: Merino (hazel), Soft Silk Mohair (dusty moose)

Färgen du vill ha finns inte med?
Länk: till garnet (Merino från Knitting for Olive)

Länk: till garnet (Soft Silk Mohair från Knitting for Olive)

Garn
Merino från Knitting for Olive
100% ull
50g/nystan, ca. 250m löplängd

      

tillsammans med
Soft Silk Mohair från Knitting for Olive
70% mohair, 30% siden
25g/nystan, ca. 225m löplängd

      

Tillverkare: Knitting for Olive ApS, Godthåbsvej 55, 2000 Frederiksberg, Danmark, info@knittingforolive.dk

Visa fullständiga detaljer
  • Mitt löfte: riktigt bra garner!

    Mitt team och jag är alltid på jakt för dig.
    Vi träffar designers och tillverkare och tar bara in garner och modeller i sortimentet som vi verkligen älskar!

    Som stickentusiaster vet vi allt om garnerna i vårt sortiment och har stickat många modeller själva. Om du behöver hjälp eller har frågor finns vi alltid här för dig.

    Rabea

  • Snabb leverans med DHL

  • Gratis retur (DE)

  • Säkra betalningsmetoder

1 från